HOME | O MNIE | O PATCHWORKACH | KATALOG | GALERIA | ZAMÓWIENIE | KONTAKT | LINKI
Liczba użytkowników online: 1
O Patchworkach
Technika tworzenia patchworku została stworzona przez angielskich osadników przybyłych w XVII w do Nowego Amsterdamu (późniejszego Nowego Jorku).

Trzy warstwy patchworka

Patchwork, zwany "quiltem" (quilting - pikowanie), złożony jest z trzech warstw razem ze sobą przepikowanych.

Wierzchnia warstwa - dekoracyjna - zszywana jest z maleńkich kawałków tkanin o różnym kształcie, wzorze, deseniu i fakturze tak, aby powstała wcześniej zaplanowana kompozycja. Jest ona absolutnie niepowtarzalna, składa się czasami nawet z kilkuset różnych elementów tworzących wzory geometryczne, sceny rodzajowe, fragmenty krajobrazu czy motywy roślinne. Projekt całości lub jego istotny fragment zwany blokiem, powstaje najpierw na papierze. Często efekt końcowy nie pokrywa się z pierwotną wizją. Praca powstaje w czasie realizacji pomysłu, działa tu wyobraźnia, wyczucie koloru, czasami następny krok narzuca się sam, czasami wcześniej zaplanowany, jest zmieniany gdy wyobraźnia podpowiada lepsze rozwiązanie. Jest to przekładanie na rzeczywistość czasem tylko ulotnej myśli, czasem lepszego wykorzystania koloru, faktury czy możliwości materiału. Patchwork kształtuje impresje swojego twórcy.

W przypadku wzorów geometrycznych czy łuków poszczególne kawałki materiału łączy się ściegiem maszynowym, a nieregularne elementy naszywane są metodą aplikacji. Interesujące efekty pejzażu można uzyskać wykorzystując metodę dachówkowego nakładania kolejnych elementów materiału, posuwając się od góry w dół pracy.

Po połączeniu trzech warstw,dla wzbogacenia faktury i atrakcyjności gotowej pracy często stosuję pikowanie. Na zdjęciu obok widać pikowanie metodą kropkową zwaną również lotem trzmiela ramek bloków, bloków Katmandu oraz pikowanie z wolnej ręki motywów kwiatowych na kremowym tle. Końcowy efekt wierzchniej warstwy dostosowany jest do indywidualnych cech wnętrza, w którym ma się znajdować gotowy już patchwork i powinien odzwierciedlać jego charakter i kolorystykę oraz poczucie piękna właściciela.

Środkowa warstwa - to polipropylenowa, poliestrowa, bawełniana lub wełniana ocieplina nadająca grubość i puszystość powstającej pracy.

Spodnia warstwa - utworzona jest zwykle przez jedną tkaninę, czasami stanowi ona również patchwork

W taki sposób tworzę prace o rożnym charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Materiałem jest 100% bawełna jako najbardziej zdrowa i ekologiczna, chociaż niekiedy, dla osiągnięcia szczególnego efektu dekoracyjnego zwłaszcza w art.quiltach stosuję również inne tkaniny, takie jak: tiul, organzę, aksamit, a nawet sznurek lub wstążkę.


Rodzaje patchworków

Patchworki dekoracyjne

 1. Gobeliny
  wzbogacają wystój wnętrza i nadają mu unikalny i niepowtarzalny charakter.
 2. Narzuty (na łóżka, tapczany oraz siedziska)
  podkreślają nastrój i klimat pomieszczenia, oddziałują wiodącym kolorem, fakturą i wzorem, a latem pełnią funkcje lekkiej kołdry
 3. Poduszki
  - będące dodatkiem do narzuty i stanowiące nie tylko przysłowiową kropkę nad i ale spełniają również funkcje typowo użytkową.
 4. Obrazki na ścianę.

Patchworki użytkowe

 1. Makatki na ścianę
 2. Podkładki pod talerze
 3. Obrusy śniadaniowe
 4. Pokrowce na siedziska itd.

Prace tego rodzaju mają nieograniczone możliwości wykorzystania, a efektem końcowym jest niepowtarzalny patchwork, najczęściej tworzony z myślą o konkretnym odbiorcy.

W katalogu i galerii zamieszczam przykłady niektórych zrealizowanych prac, które cieszą oko właścicieli mieszkań, dobrze im służą i wzbudzają zainteresownie odwiedzających gości.


Pranie i czyszczenie
Wszystkie moje patchworki można prać w pralce automatycznej, ustawiając program na tkaniny delikatne. Suszymy w stanie rozłożonym, a jeśli zajdzie konieczność prasowania, robimy to delikatnie na lewej stronie.

Patchworkowo Marzenny Lew © (2009,2010,2011) - All rights reserved
Wersja strony: 1.0.3
Ostatnia modyfikacja: 2010/06/22